Надійне електропостачання - інтерв'ю Григорія Власенко

03/06/2021

КЕРІВНИК ВИРОБНИЦТВА ЕДС-ІНЖИНІРИНГ ГРИГОРІЙ ВЛАСЕНКО:
«МИ ВІДЧУВАЄМО СЕБЕ ЄДИНОЮ КОМАНДОЮ ЕДС, ДЕ РЕЗУЛЬТАТ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ЕФЕКТИВНОСТІ КОЖНОГО»

ПРО КАР’ЄРУ
ГРИГОРІЙ, КОЛИ ВИ ПОЧАЛИ ПРАЦЮВАТИ В ЕДС І НА ЯКІЙ ПОСАДІ?
У 2011 році, відразу ж після університету (спеціальність “Гірнича електромеханіка”, інженер-електрик гірничих робіт) на посаді інженера-проєктувальника. Проєктний відділ тоді був невеликий, всього два інженери, я прийшов як студент - без досвіду.
Пройшов співбесіду у Александр Запышный (Aleksandr Zapyshniy) і, завдяки тому, що завантаження було велике, - включатися довелося одразу. Благо, колеги допомагали і ділилися досвідом на перших порах, поки сам не почав орієнтуватися, що до чого.
 ЯК З ПРОЄКТНОГО ВІДДІЛУ ПОТРАПИЛИ НА ВИРОБНИЦТВО?
У проєктному відділі я пропрацював до 2014 року - він став значно більше і з'явилося багато нових підрозділів. В ті часи ми робили цікаві проєкти, один з них був пов'язаний з електропостачанням нафтопереробної галузі в Казахстані. Там були потрібні європейські сертифікати і компанія відправила нас проходити навчання на півроку на Мальту. Щоправда, проєкт "Казахстан" так і не відбувся, але це все інша історія (посміхається) Але ми набули певного досвіду, який і досі нам служить.
Взагалі тоді, в 2015 році, як пам’ятаємо, в країні була криза. Компанія скорочувалася, а разом із нею і проєктний відділ. Проте всупереч буремним часам ЕДС вирішили спробувати розвивати власне виробництво електрощитового обладнання. Майже авантюра, однак виважена. Ніша була вільною, а в мене бажання та ідеї. Мені зробили пропозицію, і я погодився.
 ВИ БУЛИ ГОТОВІ ДО ТАКИХ ЗМІН? ЦЕ Ж ЗАВЖДИ ВОЛЬОВЕ РІШЕННЯ, ПЕВНИЙ СТРЕС?
Думаю, що це залежить від амбітності, самомотивації.
Наприклад, все шкільне життя я грав в футбол, тренер був хороший. Згодом ми почали грати в футбол на полупрофесійному рівні. І я зрозумів просту річ: якщо тебе перемагають - ти не маєш права здаватися. Ти борешся, намагаєшся перемогти попри все, бо включається самолюбство: "Як це, інший гравець мене обіграв?! А я що, даремно стільки тренувався, він що, настільки кращий?!"
Так і в той момент, коли почали монтувати ВЛАСНЕ обладнання, амбіції, азарт і пристрасть були сильнішими за страх зазнати поразки.
 ГРИГОРІЙ, А ЩО ДАЛІ? ЯКА НАСТУПНА АМБІЦІЯ?
Звичайно, амбіції є. Насамперед вони пов’язані з якістю продукції, безпечністю та корисністю для клієнта. Наведу приклад. Знаєте, Генрі Форд якось сказав: "Якість - це робити все правильно, навіть коли ніхто на тебе не дивиться".
 РОЗКАЖІТЬ, ЧИМ ВИ ПИШАЄТЕСЯ В РАМКАХ СВОГО УПРАВЛІНСЬКОГО ДОСВІДУ?
Пишаюся тим, що мені вдалося зібрати справді дуже професійну команду і так розвинути відділ, що ми створюємо робочі місця, а люди розвиваються в команді та розкривають свої найкращі якості.
Пишаюся, коли до нас приходять новачки щойно зі студентської лави, молоді і недосвідчені, як я колись... Але з гарячим бажанням працювати! Через проєкти, через завантаження, через багато "не можу", згодом вони створюють продукт і можуть побачити його в справі. Мають можливість працювати і заробляти гроші. Це називається творення, і це справді захоплююче й дивовижно.
 ПРО КОМАНДУ ЕДС-ПАУЕР
 ГРИГОРІЙ, РОЗКАЖІТЬ ПРО СВОЮ КОМАНДУ
За час розвитку виробництва - найважливішим завданням було зібрати хорошу команду. Звісно, не просто гарних хлопців, а справжніх профі. Тому що від цього багато залежить.
Є в нас хороші технічні фахівці, наприклад Юра Панчишин, практично «першозасновник» виробництва, працює в ЕДС навіть більше, ніж я. Микола Фоменко, який впровадив у нас елементи системи ощадливого виробництва, де кожен інструмент має після роботи повертатись на своє чітке місце. Всі хлопці круті специ, перерахувати всіх рядків не вистачить, однак кожним я пишаюсь.
 З ЯКИМИ ФАХІВЦЯМИ ДЕФІЦИТ?
Завжди є потреба в конструкторах. І дефіцит саме готових фахівців, тому що хто б до нас не приходив, в ЕДС є свої параметри і вимоги.
Зараз більшість співробітників, які займають керівні посади, тобто у них є якась робоча ланка - це все наші люди, що пройшли етапи від робітника до майстра, потім до начальника ділянки. Зростання йде всередині і цьому є причини. Коли ростуть наші співробітники - вони більше залучені в процес. Вони розуміють внутрішні вимоги компанії. Ті, хто вже працює кілька років - знають, що формат "так зійде" в ЕДС не спрацює.
 ПОТРІБНІ КОНСТРУКТОРИ, ЧОМУ ПРОБЛЕМАТИЧНО ЇХ ЗНАЙТИ?
Продукт, який ми робимо - продукт специфічний, для енергетичного ринку. Якщо фахівець в цій сфері працював і нам вдасться його залучити - від нього буде великий зворотний зв'язок. Він має базові знання, які можна інтегрувати в те, що ми вже розробили або те, що плануємо для розвитку виробничої лінійки.
Ми шукаємо головного конструктора півроку, до нас в основному зверталися керівники великих конструкторських відділів, де трохи інша специфіка.
 КЕРІВНИЦТВО ДАЄ СВОБОДУ ДІЙ? І ВИ, ЯК КЕРІВНИК, ДАЄТЕ ПІДЛЕГЛИМ МОЖЛИВІСТЬ ПРОЯВЛЯТИ ІНІЦІАТИВУ?
Так, ми маємо свободу дій, причому власник компанії завжди відкритий для нових ідей. Але водночас ми несемо відповідальність - за ефективний процес та за результат.
Щодо мене, то останні півтора року намагаюся зробити своїх співробітників максимально самостійними, щоб вони приходили не з проблемою, а з варіантами рішень. Налаштовую їх на це. Вважаю, що мені це вдається. Ми відчуваємо себе єдиною командою ЕДС, де результат залежить від ефективності кожного
 ЩО Б ВИ ПОРАДИЛИ НОВОМУ СПІВРОБІТНИКУ, НАПРИКЛАД, СТУДЕНТУ, ЯКИЙ ОБИРАЄ КОМПАНІЮ ДЛЯ ПОЧАТКУ КАР’ЄРИ?
Не боятися себе проявляти і насичуватися корисними знаннями.
Навіть в простій механічній роботі, складальник, наприклад, є багато параметрів та дрібничок, які потрібно знати. Так, щось приходить з досвідом, але без спеціальної літератури не обійтися. Володіючи знаннями - ти більш універсальний, здатний і мобільний.

ПРО ШЛЯХ ВІД ІДЕЇ ДО РЕАЛІЗАЦІЇ X-LINE
 ВІДОМО, ЩО ПРОЄКТ ВВІДНО-РОЗПОДІЛЬНОГО ПРИСТРОЮ X-LINE - ЦЕ ФАКТИЧНО ВАШЕ ДІТИЩЕ. РОЗКАЖІТЬ, ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ.
Не зовсім моє - це спільний продукт нашої команди. Виробництво починалося банально - з виготовлення простих шаф. На той момент була розроблена демо-версія ВРП (розробка Бориса Рябоконя).
Після призначення керівником виробництва ЕДС першим моїм завданням був запуск серійного виробництва продукту. Потрібно було перепроєктувати прототип, довести до рівня готового продукту, поставити його "на потік". Мій проєкт отримав назву X-Line.
Доробок згодом було ще багато. Це природньо, тому що в експлуатації виявляється багато моментів, які неможливо передбачити в конструкції спочатку.Отримуючи зворотний зв'язок від ринку, від об'єктів, на яких X-Line встановлюються - які вилазять "косяки" обладнання, які неможливо передбачити в процесі розробки.
 МОЖНА НАЗВАТИ ЦЕЙ ПРОЦЕС ДОРОБКИ БЕЗПЕРЕРВНИМ?
Саме так, вдосконалення відбувається постійно. Не всі функції, які ми на даний момент придумали і розробили, потрібні клієнтам, і це теж нормально. Ми адаптуємось під потреби ринку. X-Line можна ще поліпшити, діджіталізувати - всі можливості для цього є.
 ЧИ МОЖНА ВВАЖАТИ, ЩО ЯК ШАБЛОННЕ РІШЕННЯ ВІН НА РИНКУ “ЗАЙШОВ”?
Вважаю, що так. Завдяки тому, что ми запропонували ринку простий конструктивно, компактний та надійний продукт одночасно.
 ЛІНІЙКА X-LINE ПРЕДСТАВЛЕНА В РІЗНИХ СЕГМЕНТАХ?
Залежно від вхідних параметрів він може бути від 160 А до 630 А.
Залежно від комплектації - базовий (встановлюємо якісні, але прості бренди) або дорогий (з обладнанням ABВ) варіанти.
Максимально ми представили лінійку для проекту "Казахстан" - 4 шафи, концепція X-Line: шафа ВРП до 630 А.
 В УКРАЇНІ ВСЮ ЛІНІЙКУ НЕ ЗАПУСКАЛИ. ЧОМУ? НЕ БУЛО ЗАПИТУ РИНКУ?
В Україні ми і не намагалися поставити всю лінійку на продаж серійно. Потреби ринку змінюються постійно, ми адаптуємось під них.
Наприклад, перший X-Line, який ми поставили на об'єкт, був на 160 А. Останні 2 роки ми навіть їх не робимо, тому що попит змінився, зараз потрібні шафи на 250-400 А. Пристосувати діючу модель, яка показала свою ефективність, до потреб ринку, нескладно.
 ЯК ВИЙШЛО ВПРОВАДИТИ ЙОГО В МАГАЗИНОБУДУВАННЯ АТБ?
Це було рішення, яке дозволило мінімізувати місце, яке займає обладнання ВРП в магазині. Ми проаналізували ситуацію, виявили цю проблему і зробили АТБ пропозицію: одна шафа X-Line замість 4-5 шт. іншого обладнання.
Технічною стороною займався я, погоджував із власником компанії Олександром Запишним, приїжджали представники АТБ для тестових оглядів, вносили свої зауваження. Робота була комплексною, ми максимально врахували всі їхні побажання.
 ЧОМУ ЦЕ РІШЕННЯ ПРИЖИЛОСЯ?
По-перше, воно зручніше, ніж було до цього - значна економія місця в технічних приміщеннях АТБ. X-Line став маленьким, стали робити менші щитові, оптимальний розмір тепер дозволяє ставити в такі місця, що і знайти важко (посміхається).
По-друге, ми завжди добре працюємо в плані дедлайнів. Були моменти такого завантаження, коли мені здавалося, що все, капець, не витягнемо...
Але знаходили можливість, перебудовувалися. Максимальна кількість відвантажених за місяць X-Line була 35 шт. І всі запустили, всі працюють.
 ПРО ВИРОБНИЦТВО
 СКІЛЬКИ В ВАШОМУ ПІДПОРЯДКУВАННІ ЗАРАЗ ЛЮДЕЙ?
Сьогодні на нашому виробництві працює 120 співробітників.
У плані зростання ми запускаємо новий цех, нову ділянку. Купили листозгинальні верстати, станки лазерної різки з ЧПУ, козловий кран, побудували нові приміщення. Зараз активно працюють наші конструктори. Набираємо технологів. Виробництво розвивається і за рахунок цього додаються нові посади, нові професії, яких раніше не було.
Три роки тому ми запустили повноцінну дільницю зварювання і зараз структура цієї ділянки вже 50 співробітників.
 ПІДЛЕГЛІ ПРОЯВЛЯЮТЬ ІНІЦІАТИВУ? НАПРИКЛАД, ПРИХОДЯТЬ З ІДЕЯМИ: “А ДАВАЙ ОСЬ ТУТ ЗРОБИМО КРАЩЕ?” БАГАТО ТАКИХ ЗВЕРНЕНЬ?
Таке трапляється, але я б не сказав, що дуже часто. Напевно, це пов'язано з тим, що останні 2-3 роки ми постійно відчуваємо дефіцит часу. У нас настільки багато було проєктів і все “крутилося” так швидко , що, якщо ти бачиш слабке місце, то розумієш: "ОК, слабке місце є, беру на замітку, але головне не випасти зараз з ритму і динаміки". Тобто не на часі було заявляти: "А давайте міняти технологію!". Коли приходив зворотний зв'язок з “вузьких місць”, розшивали їх швидко, «з коліс» і бігли далі. Потім, звичайно, на щотижневих технічних радах розглядали кожен кейс окремо та разом вирішували, що маємо робити для їх запобігання.
 ВИ БІЛЬШЕ ДО ВИМОГ РИНКУ І ЗАМОВНИКІВ ПІДЛАШТОВУВАЄТЕСЬ?
Це і вимоги ринку, і озирання на конкурентів. Звичайно, моніторимо всіх. Більше пропозицій - більше можливостей.
В цьому році запустимо два нових продукти: інверторні КТП і комірки КРУ середньої напруги 6/10 кВт. Маю на увазі не прототипи, а повну лінійку, що буде запущено в серійне виробництво. Сподіваюсь, що на найближчій виставці новинки презентуємо. Все залежить від строків “розморозки” таких активностей.
 
ЦЕ ПЛАНИ НА ПОТОЧНИЙ РІК, А ДАЛІ?
Далі плануємо йти в діджиталізацію наших продуктів, розвивати їх з точки зору мобільності, вдосконалення та відповідності запитам ринку.
Хочу, щоб виробництво виглядало "прозоро" для клієнтів, як завод, де процеси відслідковуються: "Що з моїм замовленням, де воно, на якому етапі?"
Удосконалювати внутрішні процеси і взаємодію з клієнтом. Це розробка додатків, які будуть допомагати замовнику. Також, щоб наші пристрої були інформаційно пов'язані з нами, мати можливість зайти з нашого сайту і подивитися - що з нашим продуктом.
А далі… Знаєте, в світі є декілька топових компаній, тільки почувши назву яких, розумієш, що це - знак якості. Siemens, Apple, Huawei. Головна моя амбіція - щоб ЕДС-ІНЖИНІРИНГ і наші продукти вийшли на такий рівень. Світовий.
 І ФІНАЛЬНЕ ЗАПИТАННЯ: ЧОМУ ЕДС? ЧОМУ ПОТЕНЦІЙНИМ СПІВРОБІТНИКАМ ВАРТО ОБРАТИ НАШЕ ВИРОБНИЦТВО?
О, я настільки давно в ЕДС, що називаю компанію своєю домівкою (сміється).
ЕДС - напевно тому що ми класні і в нас класно!))) Не дуже скромно, однак то є чиста правда.